Čudesni instrument klavir

Klavir se ubraja među najpopularnija glazbala na svijetu. Kroz stoljeća se usavršavao i prošao svoj razvojni put. Prvi klavir nastao je u Italiji 1709. godine, a konstruirao ga je Bartolomeo di Francesco Cristofori. U samom početku klavir je nosi drugi naziv, gravicembalo piano e con forte. Bio je to spoje dvije riječi; piano (tiho) i forte (glasno) označavale se ne samo dinamičke oznake, nego i mogućnosti novog glazbala. Zbog toga se klavir često danas naziva piano ili pianino

    Popularnost klavira rasla je s potrebama društva, graditeljskim ciljem za usavršavanje ovog glazbala i skladateljskom kreativnošću. Tako će nastati mnoge skladbe koje ostaju popularne i do danas. Klavir je glazbalo koje se koristi i u muzikoterapiji te se često skladaju djela koja imaju umirujući i opuštajući učinak na slušatelja. U nastavku Baglama donosi nekoliko zanimljivih činjenica o ovom glazbalu. 



  • Prvi klaviri su bili preskupi da bi ih posjedovali čak i oni bogati. Mogli su ih priuštiti samo oni koji pripadaju kraljevskoj obitelji ili aristokraciji. 
  • Klavir ima 88 crno-bijelih tipaka. Građen je od 12 000 dijelova od kojih je 10 000 pomično. 
  • Klavir je glazbalo u čijem se opsegu tonova krije čitav orkestar. U mogućnosti je izvesti dublje tonove od kontrabasa i više tonove od pikolo flaute. Prednost je u tome što se na klaviru istovremeno mogu izvoditi pratnja i melodija. 
  • Točna sredina klavira nije tipka tona c1. To je zapravo prostor između tipke e1 i f1. 
  • Klavir se ubraja u glazbala s tipkama, ali se može promatrati kao žičano glazbalo i udaraljka. U unutrašnjosti klavira nalazi se mehanizam koji udara u žicu i tako pomaže pri proizvodnji tona. Žice klavira mogu izdržati napetost do oko 168 kilograma. 
  • U ranijim epohama, točnije sve do 1950-ih godina 20. stoljeća, tipke klavira su se izrađivale od slonovih kljova. Kako bi se ova životinja zaštitila, danas se tipke prave od plastike. 
  • Najveći klavir napravljen ikada teži 1.4 tonu i dugačak je 5.7 metara. Izradio ga je novozelandski štimer klavira Adrian Mann, koji je imao 15 godina kada ga je počeo graditi. 

  • Kristalni klavir prozirnog je dizajna i najskuplji je klavir u povijesti. Dizajniran je od kanadskog proizvođača Heintzman Pianos. Na aukciji je prodan za 3,22 milijuna dolara.
  • Poljski glazbenik Romuald Koperski drži rekord u najdužem koncertu klavira ikad održanom. Koncert je trajao 103 sata i 8 sekundi.
  • Prema znanstvenim studijama učenje klavira kod djece može pomoći pri usavršavanju motoričkih sposobnosti, olakšati učenje jezika i poboljšati stjecanje drugih navika.

Život je poput klavira. Što ćete izvući iz toga, ovisi o tome kako svirate. - Tom Lehrer

Primjedbe